کاربردهای دوربین مدار بسته:
 کاربرد اصلی و عمده دوربین‌‌های مداربسته در سیستم‌های حفاظتی است. اما کاربردهای آن بیشتر از استفاده در سیستم‌‌های حفاظتی است. برای مثال در کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدئویی و تصویربرداری نامحسوس نیز به کار می‌رود.

 انواع دوربین مداربسته:
 1- دوربین آنالوگ
 2- دوربین IP (تحت شبکه)
 3- دوربین‌های دو منظوره

 دوربین‌های آنالوگ:
 این دوربین‌ها نسل ابتدایی دوربین‌های مداربسته می‌باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می‌کنند. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارند. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از مشکلات جدی در دوربین‌های مداربسته آنالوگ می‌باشند. به همین دلیل استفاده از کابل‌ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین‌ها تاثیر بسزایی دارد. کابل مورد استفاده برای تصویر این دوربین‌ها کابل RG59 Coaxial است. برای ضبط تصاویر آنالوگ باید از سیستم دیجیتال استفاده کنیم پس باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. برای این منظور از دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال DVR استفاده می‌شود. DVRها دستگاه‌‌‌های مختص ضبط و کنترل تصاویردوربین‌های آنالوگ هستند.
 به دلیل قیمت مناسب‌تر دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال این دوربین‌ها به عنوان دوربین‌های مداربسته رایج در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مزایای دوربین‌های آنالوگ:
 1- قیمت پایین
 2- تنوع گسترده در بازار
 3- سادگی نصب نسبت به دوربین‌های دیجیتال

 معیاب دوربین‌های آنالوگ:
 1- کیفیت پایین‌تر نسبت به دیجیتال
 2- امکان نویز پذیری بیشتر به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 3- هزینه بالای سیم کشی
 4- ارتباط بی سیم با کیفیت پایین و امنیت کم

 دوربین‌های IP (تحت شبکه)
 دوربین‌های IP نسل جدید دوربین‌های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین‌های دیجیتال نشان داده است. این دوربین‌ها از امواج کاملاً دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده‌های تصویر و صدا استفاده می‌کنند. برخلاف دوربین‌های آنالوگ این دوربین‌ها از همان ابتدا دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می‌کنند و تحت شبکه کنترل و مرتبط می‌شوند. پس هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می‌کند . به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می‌گردد. پس همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین‌های مداربسته IP برای آن‌ها مزایای زیادی را به همراه می‌آورد.

 مزایای دوربین‌های IP:
1- کیفیت بالای تمام دیجیتال
2- امکان استفاده بهینه از کابل‌های ارتباطی
3- امکان ارتباط بی سیم با امنیت و کیفیت بالا
4- امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه

 معایب دوربین‌های IP:
1- قیمت بالای دوربین‌ها
2- محدودیت پهنای باند
 نکته: NVR دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال در دوربین‌های IP می‌باشد.

  دوربین‌های دو منظوره:
این دوربین‌ها در واقع دوربین‌های آنالوگی هستند که پورت خروجی شبکه هم در آن‌ها تعبیه شده‌است. کیفیت آن‌ها آنالوگ است و امکان استفاده از آن‌ها به صورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد. این دوربین‌ها زمانی استفاده می‌شود که سیستم مدار بسته از نوع آنالوگ بوده، اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

انواع دوربین‌های مداربسته:
 دوربین‌های DOME: معنی لغت Dome به معنی گنبد است در واقع دوربین Dome به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین‌های سقفی نیز درباره این نوع دوربین‌ها به کار می‌رود.
 دوربین‌های صنعتی: این نوع دوربین‌ها منحصر به مصارف صنعتی نیستند. این دوربین‌ها که نام اصلی آن‌ها دوربین‌های Body Camera می‌باشد دوربین‌های مکعب مستطیلی شکلی هستند که معمولاً قابلیت نصب لنز به صورت جداگانه روی آن‌ها تعبیه می‌شود. از آنجا که سایر دوربین‌ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین‌ها بیشتر در جایی استفاده می‌شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربین‌های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 - دوربین‌های مینیاتوری: دوربین‌های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند که به آن‌ها mini camera نیز گفته می‌شود، که بیشتر در دوربین‌های مخفی استفاده می‌شود.
 - دوربین‌های IR: به کلیه دوربین‌هایی که از مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند دوربین‌های Infrared یا IR گفته می‌شود. از این تکنولوژی بیشتر برای تضخیص تصاویر در تاریکی استفاده می‌شود. معمولاً مقداری LED در اطراف لنز این دوربین‌ها نصب شده و به وسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می‌شوند.
 - دوربین‌های اسپید دام چرخشی (Speed dome) : دوربین‌های چرخشی یا PTZ به کلیه دوربین‌های مداربسته گفته می‌شود که قابلیت چرخشی در جای خود به وسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین‌ها بیشتر در مواقعی استقاده می‌شود که نیاز است فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از ایج جهت فرد می‌تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم‌های مداربسته دوربین را به هر جهت که می‌خواهد بچرخاند و زوم کند. این دوربین‌ها به دلیل تعبیه شدن موتور روی آن‌ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین‌ها برخوردارند.
 - دوربین‌های ضد آب: به هر دوربین مداربسته که قاب آن‌هاطوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین‌های ضد آب گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب باشد اما در بیشتر موارد قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می‌شود. دوربین‌هایی که در فضای باز استفاده می‌شوند یا به اصطلاح outdoor هستند از این قاب‌ها استفاده می‌کنند.

 انواع DVR:
دی وی آر ها از نظر تعداد کانال که می‌توانند 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال هستند. DVRهای موجود در بازار در دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:
1- دی وی آر های Standlone
2- کارت دی وی آر

DVR چیست؟
 دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording که به اختصار DVR گفته می‌شود که یک سیستم نظارت و کنترل به دوربین‌های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت‌های فراوانی را برای دوربین‌ها فراهم می‌کنند. از ضبط تصاویر با فرمت‌های تصویری و کیفیت‌های مختلف تا قابلیت‌های هشدارهای متنوع، ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی را نیز فراهم می‌آورد.
 DVRها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی‌ها، آن‌ها را دسته بندی کرده است. DVRها با 4 ورودی تصویر را DVR 4ch می‌نامند. به همین ترتیب تعداد کانال‌ها می‌تواند 8، 16 و 32 باشد. DVRهای رایج در بازار از 32 فراتر نمی‌روند. بعضی از شرکت‌های چینی تعداد ورودی‌های متفاوتی برای محصولات خود در نظر می‌گیرند.

 دوربین مدار بسته لگراند

 کارت DVR:
یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (internal) یا خارجی (external) بر روی کامپیوتر نصب می‌گردد. کارت DVR در واسط ارتباط بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می‌شود. این سیستم برای مصارف کوچک و استفاده‌های کوتاه مدت توصیه می‌شود، زیرا هزینه‌های بالای برق و کمبود کامپیوتر بازار را به استفاده از سیستم‌های مستقل دی وی آر سوق می‌دهد.
 دی وی آر استندلون (Standlone): سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را VR استندالون می‌نامند. این دستگاه بر حسب نیاز می‌تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت‌های متفاوت باشد. این سیستم به طور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین‌های مداربسته طراحی شده است، پس در مقابل نوع کارت کامپیوتر این DVR ترجیح داده می‌‌شود. DVRها می‌توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه‌ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آن‌ها تعبیه شده باشد. معمولاً دستگاه‌های DVR پورتی هم برای LAN شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت بخصوص در مبحث انتقال تصویر روی اینترنت استفاده می‌شود. DVRهایی که ورودی صدا و پورت LAN داشته باشند در بازار ایران Full Option می‌نامند.

برخی از قابلیت‌های متفاوت DVRها:
 1- هشدار قطع یا خرابی دوربین‌
 2- قابلیت حسگر حرکن (Motion Detection)
3- ارتباط LAN یا Dial UP
4- هشدار حرکت از طریق ایمیل
5- امکان ارتباط با FTP
6- کنترل از طریق وب
7- شمارنده ورود و خروج کانتر Counter
8- قابلیت ضبط تصاویر با فرمت‌های متفاوت و کیفیت‌های مختلف
9- تنظی نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
10- زبان‌های مختلف سیستم

NVR چیست؟
 دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین‌های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می‌گوییم. این سیستم امکان کنرل دوربین‌های IP و ذخیره‌سازی تصاور را فراهم می‌سازد.
 تفاوت آن با DVR در نحوه ارتباطشان با دوربین‌هاست. برخلاف DVRها که اتصال تصویر و صدا را به سادگی فراهم می‌سازد نحوه اتصال در NVRها تابع مفاهیم شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد. NVR در واقع مرکز اتصال به شمار می‌رود.

BNC چیست؟
نوع فیش ارتباطی که به منظور اتصال کابل‌های Coaxial بکار می‌رود. این اتصال دهنده‌ها برای کابل‌های Coaxial از قبیل RG58، RG59 تا RG179 و RG316 مناسب است.

 

 

دوربین‌های مدار بسته:
 دوربین مدار بسته به دوربین‌هایی گفته می‌شود که در محل خود ثابت هشتند و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می‌کنند. نخستین سیستم مدار بسته در سال 1942 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به دلیل مشاهده پرتاب موشک‌‌ها نصب شد و اولین رونمایی از دوربین‌ها در اماکن عمومی آمریکا در سال 1973 بود و اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرائم در محدوده خیابان‌ها نصب شد. به تدریج برخی از حرفه‌ها و مشاغل به خصوص آن‌هایی که بیشتر در معرض سرقت بودند برای جلوگیری از این امر به دوربین‌های مداربسته روی آوردند.

 

Copyright © 2008 Almanet Co. webmaster@almanet.ir