بلاگ

راهنمای کابل کشی LCS2 لگراند فرانسه

سیستم‌های کابل کشی ساخت یافته:
ساختار کابل کشی بر اساس سیستم LCS2 تضمین‌گر عملکرد و راندمان بالا و اطمینان از کارایی و قابلیت‌های سیستم از طریق ارائه راه‌حل‌های بی نقص و ایده‌آل برای اجرای پروژه‌های مبتنی بر مس و فیبرهای نوری می‌باشد.
سیستم بدون نقص
برای پیاده سازی ساختارهای مربوط به کابل کشی زیرساخت‌های مرکز داده مانند شبکه‌های LAN و SAN می‌توان از راه‌حل‌های ارائه شده توسط LCS2 بهره گرفت. به عنوان مثال: از سطح OM4 وOM3 در فیبرهای MutiMode وOS1/OS2 در فیبرهای SingleMode استفاده می‌شود.

عملکرد و کارایی تضمین شده:
به منظور تضمین سرعت انتقال 40/100 گیگا بیت بر ثانیه و پشتیبانی پروتوکل‌های مربوط به کانال‌های فیبر نوری، بهتر است از فیبرهای نوری LCS2 به همراه کانکتورهای دارای چگالی بالا مانند MPO/MTP بهره برده شود.
درست همانند راه حل‌های مبتنی بر فیبر نیز از نظر سطح عملکرد توسط تجهیزات تایید شده رده بندی 6A از استانداردهای مرجع کلاس EA پیشی گرفته است. تمامی تجهیزات و اجزای LSC2 پس از پایان فرآیند تولید به طور جداگانه مورد آزمایش قرارگرفته و بدین ترتیب میزان عملکرد بسیار بالای آن‌ها در لینک‌ها و اتصالات کوتاه زیر 15 متر، تضمین گر دسترسی به پهنای باند با بالاترین فرکانس‌ها می‌باشد. به عنوان مثال: طراحی RJ45 لگراند و کانکتورهای فیبر نوری به نحوی صورت پذیرفته که هماهنگی و تطابق کامل و لازم را با مقررات مربوط به نصب و راه اندازی دارا می‌باشند، که این امر خود تضمین کننده عملیات نصب به بهترین شیوه ممکن است.


عملکرد و کارایی Cat6A:
لگراند با استفاده از کلاس 6A در سیستم LCS2 نیازمندی‌ها و شرایط Crosstalk را با 5db/TIA یا 3db/ISO و تمامی شرایط و نیازمندی‌های افت بازگشتی Return Loss را با 3db/ISO-TIA پوشش داده و پیکریندی و نصب و راه اندازی تجهیزات را منطبق با استانداردهای مرجع، ضمانت می‌نماید.
نکته: مقادیر ذکر شده بالا، وابسته به درجه دقت ارائه شده توسط دستگاه تستر در نقطه مورد آزمایش می‌باشد.

 

 

 

توصیه‌هایی در مورد گزینش مسیر (مسیریابی)

 با توجه به تعداد لینک‌های دیجیتال بکار رفته در یک مرکز داده، اطمینان از دوام و ماندگاری تاسیسات موجود و احتراز از آسیب‌ها و خسارت‌های ناخواسته و احتمالی که می‌تواند منجر به ایجاد تغییرات اجباری در ساختار کابل کشی‌ شود امری بسیار پر اهمیت و الزامی است. به همین منظور، لگراند کمپانی پیشتاز جهان در زمینه کاب کشی با ارائه راه حل‌های اختصاصی برای مراکز داده موارد ذیل را تضمین می‌نماید:
1- همکاهنگی کامل با شعاع خمش مجاز برای کابل‌های انتقال دیتا از نوع مسی و فیبرهای نوری به وسیله
– سیستم Cablofil
– طیف گسترده‌ای از لوازم و تجهیزات جانبی برای رک‌های سرور و رک‌های HD
– سیستم EZ Path برای پشتیبانی از واخد اطفاء حریق
2- محافظت از کابل‌ها به هنگام کارگزاری و نصب و هنگام تعویض توسط:
– سینی‌های کابل برند Cablofil و سیستم انحصاری T-Joint این شرکت
– سیستم خودکار تثبیت و فیکس نمودن کابل بر روی پچ‌پنل‌های LCS2 بدون استفاده از بست کابل Cable Ties
3- مطابقت با گردش هوای گرم و سرد و پچ کوردهای LCS2 با دامنه‌های کوتاه (کمتر از 1 متر) و هماهنگی با سیستم تثبیت عمودی (Vertical Fixing System) برای دسترسی به پنل‌های پشتی رک‌های سرور.

 

 

دسترسی به شبکه – روش‌ها و سیستم‌های شناسایی اتصالات در شبکه:
– به منظور شناسایی و تعیین هویت هر چه آسانتر و بهتر اتصالات در پچ پنل‌های مربوط به مس و فیبر نوری در هر دو نوع استاندارد و High Density گروه لگراند در سیستم‌های LCS2 فضایی بسیار بیشتر از حد متوسط را به نام گذاری و شماره گذاری‌های الفبایی/عددی اختصاص داده است.
بدین ترتیب تمامی تجهیزات 19 اینچی عمودی که به هدف نصب و جایگذاری در رک‌های مخصوص سیم کشی و رک‌های سرور طراحی شده‌اند دارای یونیت‌های متحدالشکلی هستند که از بالا به سمت پایین و بالعکس علامت گذاری شده‌اند. همچنین تمیز دادن و تشخیص جریان‌های مختلف (مس، فیبر نوری و شبکه‌های تکنیکال …..) از یکدیگر جزو الزامات مهم به شمار می‌رود. برای حل این مسئله نیز لگراند با ارائه پچ‌پنل‌ها و پچ‌کوردهای LCS2 و سینی‌های کابل در چندین رنگ متنوع شناسایی و تشخیص را به نحوی مطلوب آسان نموده است.

 

 

دسترسی
اتصالات پچ‌پنل‌های LCS2 در قسمت جلوی دستگاه و کاملاً قابل دسترس است، علاوه بر این جایگذاری تجهیزات 19 اینچی به سادگی و سرعت بالا قابل انجام می‌باشد.
کاست‌های فیبر نوری LCS2 (با چگالی بالا) لگراند می‌توانند تعداد 120 اتصال LC را در 1 یونیت و 288 اتصال LC را در 2 یونیت فراهم و ساپورت نمایند. همچنین حفظ دسترسی به منظور قطع و وصل نمودن پچ کوردها بدون نیاز به هیچگونه ابزار مخصوص از خصوصیات این پچ‌پنل‌ها می‌باشد.

 

 

نکته:
بالا رفتن میزان حرارت در مرکز داده به دلیل مصرف انرژی توسط سرورها، می‌تواند منجر به بروز اشکال و ایجاد وقفه در سرویس دهی سیستم شده و در نهایت به Down شدن کل تاسیسات بیانجامد. از این رو می‌بایست. از افزایش میزان حرارت تجهیزات زیرساخت توسط مبردهایی همچون سیستم تهویه مطبوع و ایجاد راهروهای سرد جلوگیری به عمل آورده و راندمان تاسیسات را بهبود بخشید.

 

پیشبرد عملیات – سرویس دهی بدون وقفه
فعالیت‌های حیاتی و حساسی همچون عملیاتی که در دیتاسنتر انجام می‌پذیرد نیازمند درجه بالایی از سطح دسترسی و قابلیت پاسخگویی در تمامی اوقات و تحت هر گونه شرایط می‌باشد.
بنابراین به منظور کاهش هر گونه احتمال خطا و نقص تاسیسات و برقرار نگاه داشتن بی وقفه سیستم، تضمین این دسترس پذیری و بهبود سطح کیفی آن بسیار ضروری است.
– برای دستیابی به این امر سه روش پیشنهادی وجود دارد:
1- HotPlug
این محصولات با قابلیت قطع و وصل شدن در هنگام تغذیه و شارژگیری انعطاف پذیری بسیار بالای خود در طول انجام عملیات به نمایش می‌گذارد.
2- HotSwap
قطعات HotSwap با قابلیت تعویض شدن و جایگزینی حتی در هنگام تغذیه و شارژگیری، تداوم بهینه خدمات در موقعیت‌های گوناگون را تضمین می‌نمایند.
3- Modular Architecture
با بهره گیری از این روش بدون هیچ گونه لغت عملکرد در سیستم می‌توان عملیات نصب و راه اندازی را به صورت مقیاس پذیر و ماژولار به مرحله اجرا درآورد.

 

 

 سیستم HotPlug
در این روش، بدون ایجاد هیگونه وقفه و یا احتمال وارد آمدن صدمه و خسارت به دیگر اجزای سیستم، می‌توان قطعات HotPlug را در هنگام  شارژگیری، قطع و وصل نمود. حتی در زمان قطعی جریان‌های بسیار بالا نیز، سرویس دهی و خدمات رسانی سیستم برقرا بوده و دچار وقفه نخواهد شد. سیستم HotPlug قابلیت اعمال بر روی قطعات مختلف و گوناگون تاسیسات مانند پنل‌های الکتریکی ولتاژ پایین، توزیع کننده‌های انرژی در اتاق کامپیوتر و تجهیزات IT و … را داراست.
نکته: از سیستم HotPlug همچنین به منظور مدیریت و نگهداری و مدیریت مقیاس پذیری تاسیسات نیز بهره برده می‌شود که این روش در نهایت به طور قابل توجهی منجر به صرفه جویی در زمان و افزایش دسترس پذیری مرکز داده می‌شود.

 

تعمیر و نگهداری بی وقفه
پنل های الکتریکی و ولتاژ پایین:
در مفاد استانداردIEC61439 که مربوط به پنل‌های الکتریکی و ولتاژ پایین می‎‌باشد، امر مهم ارتقاء و بروزرسانی این پنل‌ها رعایت الزامات وابسته به مفاهیم قطع و اتصال در سیستم کاملاً ضروری می‌باشد. برای پاسخگویی به این نیاز گروه لگراند به منظور ارائه خدمات و سرویس دهی بهتر پنل های الکتریکی و تابلوهای برق از دو شاخص اطلاع رسانی که با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات این پنل ها به آن‌ها اختصاص می‌یابد، استفاده می‌کنند.
این دو شاخص عبارتند از: 1- شاخص سرویس 2- شاخص انتقال
Service Index:
این شاخص فرانسوی با هدف تعیین سطح خدمات ارائه شده توسط انواع تابلوهای توزیع ولتاژ پایین تحت شرایط گوناگون کاری در طول سه مرحله از حیات خود (بهره برداری، نگهدای، به روز رسانی) به وجود آمده است و در برگیرنده یک کد سه رقمی می‌باشد. بدین ترتیب تمهیدات عرضه شده توسط این شاخص به تقویت و تداوم خدمات و حفظ بیشتر امنیت و ایمنی تاسیسات کمک کی‌کند. هر چند نامی از این شاخص در سری استاندارهای IEC61439 به میان نیامده است. اما قطعاً شباهت هایی بین این شاخص و Mobility Index وجود دارد.
Mobility Index:
این شاخص بین المللی در قالب یک کد سه حرفی، نوع طراحی قطعات عملیاتی و functional را بر روی پنل تابلو برق تعیین می‌نماید.

 

 

 

استانداردها Standards:
برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین منبع تولید انرژی به منظور تغذیه تمامی مصرف گیرنده‌های انرژی در دیتاسنتر (روشنایی، سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع، اب و برق و …) گام اصلی و اولیه سیستم‌های IT و رک‌ها آنالیز و تحلیل مصرفی است.
این تحلیل می‌بایست تمامی شرایط احتمالی نظیر حالت‌های تنزل و کاهش توان (No Power) و حتی تداخل الکترومغناطیسی (هارمونیک) را همزمان با در نظر گرفتن دو دیدگاه تداوم خدمات و صرفه جویی در مصرف شامل شود.
کیفیت انرژی (Stantard EN50160) و چگونگی توزیع آن (مابین تولید کننده ها، اپراتورها، منابع تجدید پذیر انرژی و …) از پارامترهایی هستند که قطعاً می‌بایست در عملیات آنالیز و تحلیل مورد بررسی و مدیریت قرار گیرند. شایان ذکر است استاندارد EN50600-1 در برگیرنده توصیه‌های عمومی در رابطه با طراحی تاسیسات و زیرساخت‌های مرکز داده می‌باشد و استانداردهای EIA/TIA942-A Us Version و EN50600-2-2 شامل پیشنهاداتی در مورد چگونگی توزیع انرژی برق برای شاخص‌های Service Index و Mobility Index می‌باشد.
شبکه سبز Green Grid نیز به عنوان یک مرجع بین المللی مشاوره‌هایی در رابطه با چگونگی پیکربندی سیستم‌های توزیع انرژی ارائه می‌دهد. علاوه بر این استانداردهای خاص، ضرورت مطابقت تجهیزات الکتریکی بکار رفته در تاسیسات مرکز داده با استانداردهای ایمنی مختص به برق از اهمیت ویژه‌ای برخوردا می‌باشد.

 

 

راهکارهای توزیع انرژی در اتاق کامپیوتر
از خروجی‌های متعدد تعبیه شده بر روی سیستم Mr-Busbar می‌توان به منظور قطع و اتصال باکس‌های فشاری برای تغذیه و برق رسانی به PDU استفاده نمود.

 

 

 

تجهیزات IT:
به منظور تقویت و انتقال ثابت داده‌ها به شکل دائم و پایدار می‌بایست از پچ پنل‌ها، کاست‌های فیبر نوری و رک‌هایی استفاده نمود که قابلیت فراهم آوردن این امکان را داشته باشند. بدین ترتیب با استفاده از Hot Connectionها می‌توان ریسک خطر صدمه به تجهیزات موجود و اتصالات به قابلیت مقیاس پذیری در تاسیسات و مرکز داده دستیابی پیدا نمود.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =