بلاگ

استانداردهای شبکه زیرساخت Passive

معرفی استانداردهای کابل کشی ساختار یافته

 

تغییرات در محیط اداری
بنا بر آمار ارائه شده در یک محیط اداری مکان قرارگیری هر کارمند (person change) به طور متوسط در هر 18 ماه و مکان استقرار هر کامپیوتر (workstation) نیز در هر دو یا سه سال تغییر می‌یابد. همچنین در هر پنج سال کل ساختار شبکه زیر ساخت به صورت کامل تغییر می‌یابد. بنابراین تعیین و طراحی ساختاری که این گونه تغییرات را به حداقل برساند و بیشترین flexibility را در صورت تغییر داشته باشد، فراهم سازد. این ساختارها در قالب استانداردهای مختلفی عرضه می‌گردد. از جمله این استانداردها می‌توان به EN50173، که در اروپا، ANSI/TIA/EIA 568-B در آمریکا و ISO/IEC11801 که در کل دنیا استفاده می‌شود، اشاره داشت. استانداردهای نامبرده شده توپولوژی‌های متنوعی را برای ساختار کابل کشی شبکه ارائه می‌کند.

 

لازم بذکر است، استانداردهای معرفی شده حداقل‌های مورد نیاز یک کابل کشی ساختار یافته را فراهم می‌سازد. از ویژگی‌های اصلی این استانداردها می‌توان به مواد زیر اشاره داشت:
¤ قابلیت تطابق با کلیه کاربردهای دیتا و تلفن
¤ مستقل از نوع سازنده تجهیزات پسیو
¤ انعطاف‌پذیری و قابلیت تطابق با تغییرات احتمالی
در این ساختارها کلیه کابل‌ها از نوع 4 زوج می‌باشد و سوکت‌های شبکه به یک کاربرد خاص محدود (restrict) نشده‌است و کاربرد هر سوکت RJ45 می‌تواند به وسیله کاربر تغییر کند. برای مثال از هر سوکت RJ45 می‌توان به عنوان دیتا، تلفن، VOIP، پرینتر، فکس و … استفاده کرد.

محدودیت در طول کابل شبکه
در مواردی که طول لینک ثابت بیشتر از 90 متر باشد نمی‌تواند از کابل‌های 4 زوج شبکه به عنوان بستر عبور دیتا بهره برد. مطابق استانداردهای فوق، ماکزیمم طول کابل (Permanent Link) نباید از 90 متر تجاوز کند و همچنین طول هر یک از پچ‌کوردهای دو سر لینک نباید از 5 متر بیشتر باشد، بنابراین با احتساب طول لینک ثابت و پچ‌کوردها ماکزیمم طول ارتباط نباید از 100 متر تجاوز کند.

 

 

استفاده از Voice Panel:
یکی از مواردی که همواره در استانداردهای نامبرده شده مورد توجه قرار گرفته است حذف کابل‌های چند زوج تلفن و استفاده از کابل شبکه و سوکت RJ45 به جای سوکت RJ11 می‌باشد. همچنین مطابق شکل سمت راست کابل‌های تلفن به Voice Panel ختم می‌شوند. استفاده از این روش مزایایی بدنبال دارد:
¤ امکان تغییر کاربری سوکت از تلفن به دیتا و بلعکس با عوض کردن مکان پچ‌کورد داخل رک
¤ امکان برقراری سیستم VOIP به صورت جداگانه و در بستر کابل کشی مستقل از دیتا
¤ امکان تغییر شماره داخلی کاربر با استفاده از تغییر مکان پچ‌کورد در داخل رک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =