بلاگ

سیستم های حفاظتی دیتاسنتر Legrand

حفاظت در برابر نفوذ فیزیکی:
بری حداکثر مراقبت و حفاظت از افراد و اموال در برابر هر گونه نفوذ فیزیکی، می بایست اجازه دسترسی به اطلاعات ار در سطوح مختلف (ساختمان، اتاق، راهرو، رک و …) کنترل و مدیریت نمود. برای دسترسی به چنین سطح کنترل، لگراند 4 خانواده اصلی از محصولات خود را به این امر اختصاص داده است.

– دوربین مدار بسته:
دوربین های مدار بسته لگراند با قابلیت نصب و استفاده در محیط های داخلی و خارجی با خاصیت مقاوم بودن خود، به همراه مزایای متعدد دیگر، نظارت تصویری بسیار مطلوبی را ارائه می نمایند.
سازگاری با پروتکل های PROFIL-S و ONVIF2 ريال قابلیت استفاده سراسری، پوشش دهی جامع . منطقه ای، تصاویر مگاپیکسلی، مشاهده مستقیم، حرکت، قابلیت ردیابی و ….. از ویژگی های این نوع دوربین ها می باشد

استانداردها:
هر مرکز داده با تئجه به نوع، محیط، اهمیت داده های اطلاعاتی موجود و نیازمندی های مشتریان خود، در یک رده کلاس حفاظتی قرار داده می شود. این کلاس نوع دسترسی مجاز را طبق جدول ذیل مشخص و تعیین می نماید:

 

کنترل دسترسی:
نشان رسمی، سیستم های صفحه کلید رمزی با امکان نصب در هر اتاق، قابلیت سازگار شدن با پروتکل WIEGAND و ترکیب با سیستم Third-Party همگی از خصوصیات دستگاه های متمرکز لگراند و کارکردهای متعدد آن ها برای ایجاد اطمینان از امنیت کامل محل مورد نظر می باشند

دسترسی به رک ها:
در شرایط حساس و مکان های خیلی مهم به طور اکید توصیه می شود که از سیستم های قفل مدیریتی بر روی درب هر رک بهره برده شود. رک های لگراند به وسیله درب هایی که قابلیت قفل شدن دارند، تاسیسات و تجهیزات درون آن را تحت تمامی شرایط محفوظ نگاه می دارند. این قفل های مدیریتی شامل، سیستم های مجهر به سنسور اثر انگشت صفحه کلید های رمزی و دیجیتال و سیستم نشان یا امضاء RFID می شوند. .

نظارت:
دوربین های مداربسته لگراند و سیستم های کنترل دسترسی با تمامی ابزار نظارتی آن ها می توان به طور یکپارچه بر روی نرم افزار ثالث متمرکز شده و کل دیتا سنتر را مدیریت نمایند.

مسیردهی کابل:
از سینی های مخصوص فیبر نوری P31OFT که به طور ویژه و خاص با توجه به نیازهای مرکز داده طراحی شده اند، می توان در مجموعه های تاسیساتی و ساختمانی به منظور مسیر دهی به فیبرهای نوری و کابل های مسی بهره برداری نمود، این محصولات عملکرد فنی فوق العاده ای را در سطوح گوناگون ارائه داده و تضمین می نمایند. ریل ها، متعلقات و لوازم جانبی، میزان بالایی از استحکام، تحمل و مقاومت در برابر وزن های بسیار بالا و بارهای سنگین را فراهم می کنند. بدین ترتیب، با توجه به طیف گسترده و متنوع سینی های کابل، راهکارهای مربوط به مسیردهی کابل ها در لگراند به حفاظت و مراقبت مناسب و لازم از کابل ها و در نتیجه داده های ارسالی می انجامد.

محافظت در برابر رویدادهای محیطی داخلی و خارجی:
مراکز داده، به وسیله نصب و پیاده سازی راهکارها و روش های تشخیص زودهنگام و بهره گیری از محصولاتی که امنیت و امینان خاطر را در عملکرد خود فراهم می آورند قادر خواهند بود در برابر رویدادهای داخلی و محیطی نظیر گرمای بیش از حد مجاز، آتش سوزی، تخلیه الکترواستاتیک، نشت آب و … همچنین با تهدیدات احتمالی محیط خارجی مانند حریق، سیل و طوفان، رعد و برق، انفجار و …. از تاسیسات خود حفاظت به عمل آورند. این حمایت در برابر حوادث و رویدادهای محیطی نظیر: ساختمان، اتاق، راهرو، رک و …. مدیریت و کنترل شود.

تشخیص فنی:
دود، بالا رفتن درجه حرارت، نشت آب در دستگاه های تهویه مطبوع همگی وقایعی هستند که در صورت بروز می توانند عواقب و پی آمدهای بسیار جدی را در اداره عملیات مراکز داده ایجاد نمایند. لگراند با طیف گسترده ای از دستگاه های هشداردهنده تکنیکال و فنی که می توانند با انواع حسگرها و سنسورها به طور اختیاری و سفارشی تجهیز شوند امکان تسریع در واکنش نسبت به سیستم های اعلان خطر و اخطار دهنده را فراهم نموده است.

استانداردها:
هر کلاس، تعیین کننده سطح سیستم حفاظتی اعمال شده می باشد.

 

 

 

علاوه بر رعایت استانداردهای خاص، پیروی از استانداردهای ایمنی مربوط به تاسیسات برقی و الکتریکی نیز به منظور گزینش صحیح، انتخاب روش پیاده سازی و نصب تجهیزات، حفظ امنیت کارکنان و تامین سلامت تاسیسات، جزئی لاینفک و ضروری به شمار می رود (مجمعه استانداردهای IEC60364-X). به همین ترتیب، تمامی محصولاتی که به طور مداوم در رک ها مشغول سرویس دهی انلاین می باشند (نظیر سرورها، سوئیچ ها و …) می بایست الزاماً از استاندارد IEC60950 مربوط به ایمنی تجهیزات IT پیروی نمایند.

 

 

حفاظت الکتریکی:
جریان های کوتاه، اضافه بارها و … وقایع الکتریکی هستند که روش حفاظت در برابر آن ها با قطع کردن جریان در مدار انجام می شود. اشاره به این ضروری است که تشخیص تمیز و در نهایت گزینش بهترین روش مابین سطوح متنوع راهکارهای حفاظتی موجود امری بسیار مهم تلقی می شود.

حفاظت در برابر اضافه ولتاژ:
برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به دستگاه ها و تجهیزات الکتورنیکی به هنگام اضافه ولتاژ، قطعاً می بایست از دستگاه های سنجش . کنترل افزایش ولتاژ در زیرساخت تاسیسات بهره گرفت.

مسیر دهی کابل:
سیستم اطفاء حریق مسدود کننده Ez-Path با وجود حجم زیاد کابل هایی که از خود عبور می دهد، امکان ارائه حفاظت مطلوب در مقابله با گسترش و انتشار آتش را دارا می باشد.
این محصول منحصراً، مناسب زیرساخت هایی است که نیاز به اعمال تغییرات و اصلاح در سیستم سیم کشی برق خود دارند، زیرا بدون هیچ کونه سوء تاثیری در عملکرد اطفاء حریق خود، به راحتی امکان افزودن و تعویض کابل را در اختیار قرار می دهند. همچنین تضمین گر دوام، انعطاف پذیری و استحکام مسیرهای کابل در تاسیسات هستند.

 

 

انرژی برق:
دستگاه های برقی، مولفه ها و اجزای کلیدی در دیتا سنتر بوده و می بایست به حفظ ایمنی و امنیت آن ها توجه و نگاهی خاص داشت. بنابراین برای مدیریت ریسک ها و خطرات مربوط به آن ها باید به نکات ذیل اشاره نمود:

– تکنیک مطلوب ساخت:
ساخت قطعات و اجزای عایق ترانسفورماتورها و بانک های خازنی لگراند با استفاده از قالب ریزی در فشار خلاء صورت گرفته و در نتیجه از هر گونه ریسک شکستن این قطعات و انتشار آتش سوزی به خارج از آن اجتناب می شود، که در مقایسه با تکنولوژی ساختی که از روغن و مشتقات نفتی برای ایجاد برودت استفاده می شود ایمن تر و مطلوب تر می باشد.

– بهینه سازی سیستم الکتریسیته / برق:
مدیریت همسان کننده ها Harmonics در UPS، به طور مثال ایجاد سیستمی، با کیفیت بهتر برای دوام و ماندگاری بالاتر زیرساخت های الکترونیکی.

– بکارگیری خارن ها به عنوان پشتیبان:
در این خارن ها از روغن و یا گاز استفاده نشده و شامل یک سیستم ایمنی سه گانه می باشند که این سیستم متشکل از فیوزها و دستگاه های کنترل فشار است. مواد به کار رفته در خازن ها مطابق با استاندارد UL94V2 بوده، که ریسک و خطرات ناشی از آتش سوزی را تا حد امکان محدود می سازد. همچنین در صورت نیاز می توان به صورت سفارشی یانک های خارنی را مجهز به سنسور اعلام دود نمود.

– بهینه سازی سطح ولتاژ و تلفات جاری:
راهکارهای ارائه شده توسط لگراند با محاسبه میزان جریان فعال در تاسیسات و بهبود بخشیدن سطح ولتاژ در انتهای هر مسیر (کابل)، امکان محدود نمودن و کاهش تلفات جاری در مسیر کابل ها را فراهم می آورد.

– مهار آتش / سیستم هشدار دهنده:
چنانچه در اتاق سفید White Room به هنگام بروز آتش سوزی و در وضعیت مهار، از سیستم های اطفاء حریق مه-پورد آب Water Fog و یا سامانه اطفاء حریق پاششی موسوم به Sprinkler Fire Suppression استفاده گردد، حتما می بایست از طریق گسودن سقف Pivot Roof، از مهارسازی کامل حریق اطمینان حاصل نمود.

لگراند راهکار استفاده از سقف های چرخشی در راهروی سرد را به همین منظور ارائه داده است. لازم بذکر است، این سقف ها قابلیت کنترل به صورت الکترونیکی و عملکرد اتوماتیک را دارا می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =