بلاگ

عملکرد و معماری شبکه کامپیوتری بر اساس استانداردهای لگراند فرانسه

عملکرد و معماری شبکه

از نگه بهره بردار شبکه، اهمیت زیرساخت کابل‌کشی مشابه سایر تاسیسات اساسی ساختمان مانند گرمایش، روشنایی و برق شهری است. مانند سایر ابزارهای برقی، وقفه در خدمات می تواند تأثیر جدی داشته باشد. کیفیت پایین تجهیزات به دلیل عدم پیش بینی طراحی، استفاده از اجزای نامناسب، نصب نادرست، مدیریت ضعیف یا پشتیبانی ناکافی می تواند اثربخشی سازمان را تهدید نماید. استانداردهای سیستم های کابل کشی ساخت یافته عبارتند از:

 

الف) کاربرانی با سیستم کابل کشی عمومی مستقل از برنامه که قادر به پشتیبانی از طیف وسیعی از برنامه ها هستند.

ب) کاربران با طرح کابل کشی انعطاف پذیر که تغییرات را هم آسان و هم مقرون به صرفه می کند.

ج) متخصصان ساختمان (به عنوان مثال، معماران) با راهنمایی هایی که اجازه می دهد کابل کشی را قبل از مشخص شدن الزامات خاص، تطبیق دهند. یعنی در برنامه ریزی اولیه برای ساخت و ساز جدید یا نوسازی.

د) نهادهای استانداردسازی صنعت و کاربرد با سیستم کابل کشی که از محصولات فعلی پشتیبانی می کند و زمینه ای برای توسعه محصول آینده فراهم می کند. چنین استانداردهایی به عنوان مثال سری ISO/IEC 11801، سری  CENELEC 50173، سری ANSI/TIA 568 هستند.

 

آنها یک سیستم کابل کشی چند ماژولی را مشخص می کنند که می تواند با تجهیزات از منابع منفرد و چندگانه پیاده سازی شود و مربوط به موارد زیر باشد:

 

الف) استانداردهایی برای اجزای کابل کشی که توسط کمیته ها تهیه شده است، برای مثال کابل ها و کانکتورهای مسی و همچنین کابل ها و کانکتورهای فیبر نوری.

ب) استانداردهای نصب و راه اندازی اطلاعات کابل کشی تکنولوژی mation و همچنین برای آزمایش کابل کشی نصب شده

ج) برنامه هایی مانند برنامه های توسعه یافته توسط گروه های مطالعاتی IEEE 802،

د) استانداردهای برنامه ریزی و نصب که نیازهای برنامه های کاربردی خاص را برای پیکربندی و استفاده از سیستم های کابل کشی در محل، در نظر می گیرند.

 

به طور کلی، اگرچه فیبرها از قدیم در فواصل طولانی‌تر استفاده می شدند، OM4 برای پیوندهای لینک ها تا 100 متر برای ساختارهای امروزی مورد استفاده قرا می گیرند. در حالی که OM5 برای امکان سازگاری گسترده‌تر کاربردهای اخیر و آینده نصب شده است. برای مسافت طولانی، OS1a/OS2 بسته به نوع محیط استفاده می شود.

 

در ادامه انواع کابل شبکه مسی و استاندارها و کلاس های مربوط به آن معرفی شده است:

با این حال، برای نصب های جدید، فقط Cat. 6 و بهتر می تواند برای کابل کشی افقی استفاده شود، در حالی که فقط Cat. 6A و بهتر می تواند برای مراکز داده استفاده شود. رده‌های 7، 7A و 8.2 در استانداردهای ANSI/TIA به رسمیت شناخته می شود و کیستون های آن نیز در بازار موجود و به وسیله لگراند ارائه می گردد. Legrand به شدت توصیه دارد از کابل های نوین به جای کابل های سنتی استفاده گردد.

 

 

 

اهداف اصلی استاندارد TIA/EIA-568

تضمین قابلیت همکاری: اطمینان از این که تجهیزات شبکه مختلف از تولیدکنندگان مختلف می‌توانند با یکدیگر کار کنند.

پشتیبانی از پهنای باند بالا: تضمین اینکه سیستم‌های کابلی قادر به پشتیبانی از نیازهای پهنای باند کنونی و آینده هستند.

قابلیت اطمینان و کارایی: ارائه راهکارهایی که موجب افزایش پایداری و کارایی شبکه‌ها می‌شود.

 

لطفا با واحد مهندسی فروش شرکت آلما شبکه در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 12 =